Уроки толерантності
(тренінгове заняття)
Мета:- ознайомити підлітків з поняттям «толерантність»;
- стимулювати уяву учнів у пошуках власного розуміння толерантності
( - на основі вироблення «наукового визначання»,
- з використанням асоціативного ряду,
- за допомогою різних життєвих ситуацій );
- розвивати цінності відношення особистості до самого себе, приймати
спілкування з іншими людьми, взаємодіяти з ними на основі співчуття,
співрозуміння, доброзичливості;
- виховувати комунікативність, толерантність.
Методична мета: застосування методу тренінгу для розвитку толерантності, як
цінності особистого життя.
Методи та прийоми: тренінгові вправи, міні-лекція, «Мозковий штурм»,
асоціативний ряд, робота в групах.
Хід заняття:
І. Організаційний блок.
1. Привітання
Гра «Комплімент» ( діти стоять колом)
Ведучий пропонує кожному учаснику сказати по компліменту, продовжуючи фразу «Мені подобається, що ти …» передаючи при цьому
клубок ниток. Таким чином після завершення вправи вся група виявляється «зшитою» воєдино. Ця вправа наочно демонструє єднання групи.
2. Об’єднання в групи та прийняття правил роботи в групах
Гра «Молекули»
Ведучий: Уявімо, що ми всі - атоми. Атоми виглядають так – слід зігнути руки в ліктях і пригорнути кисті до плечей. Атоми постійно рухаються і час від часу поєднуються в молекули. Число атомів в молекулах може бути різним, воно буде таким, яке я назву. Зараз по моїй команді всі почнуть швидко рухатися по кімнаті, а коли я назву якесь число ( напри-
лад три ), атоми повинні об’єднатися в молекули – по три атоми в кожній. Молекули виглядають так: стаємо обличчям одне до одного, торкаючись передпліччям.
І так – гра починається, атоми рухаються, об’єднуємося в молекули по чотири атоми. Таким чином, кожна молекула і буде на протязі заняття – групою. Прошу групи зайняти місця.
Давайте згадаємо правила роботи в групах. Групи по черзі називають правила, вчитель записує на дошці.
Правила роботи в групах.
- Перед роботою оберіть командира, розподіліть обов’язки.
- Уважно слухайте один одного, не перебивайте
- Не сперечайтесь даремно.
- Намагайтеся зрозуміти один одного.
- Будьте активні.
- При виникненні проблеми звертайтеся до вчителя.
ІІ. Блок мотивації навчальної діяльності.
Учитель. Тема нашого заняття «Уроки толерантності»
Вправа «Скриня надій»
Учитель. Чого ви очікуєте від заняття? ( Роздаються стікери, учасники пишуть на них свої очікування, прикріплюють на скриню. Деякі озвучуються.)
ІІІ. Блок вивчення нового матеріалу з рефлексією.
1. Міні-лекція
Притча про аксакала.
Помирає в одному поселенні старий аксакал. Прийшли до нього люди попрощатися, та й говорять: «Скажи нам, мудрий старий, як вдалося тобі створити такий порядок в сім’ї, що всі сини й невістки, дочки й зяті жили разом у мирі і злагоді». Не може вже говорити старий – подають йому папір і олівець, і він довго пише. І коли випадає з рук вмираючого аркуш, дуже здивувалися усі – там 100 разів було написане одне слово. Не здогадуєтесь яке? 100 разів було написано слово – ТЕРПИМІСТЬ!
Інформаційне повідомлення «Толерантна особистість»
Слово «терпимість» є синонімом поняття «толерантність», саме так воно звучить латиною.
Поняття толерантності вперше почало вживатися у XVIIIсторіччі. У своєму «Трактаті про віротерпимість» видатний французький письменник і філософ Вольтер писав: «Безумством є переконання, що всі люди повинні однаково думати про певні речі».
Розуміння толерантності не однакове в різних культурах і залежить від історичного досвіду народів. У англійців толерантність розуміють як готовність і здатність без протесту сприймати іншу особистість, у французів – як свободу думок людини, поведінки, політичних і релігійних поглядів. У китайців бути толерантним означає великодушно і щиросердно ставитися до інших. В арабському світі толерантність – це вміння вибачити, терпимість, співчутливість, а в персидському – ще і здатність до примирення.
В українців – це здатність терпіти щось, або когось, бути стриманим, стійким.
У наш час толерантність розуміють як повагу і визнання рівності, права інших на власні думки і погляди. Отже, толерантність насамперед має на меті прийняття інших такими, якими вони є, і взаємодію з ними на основі згоди.
Здатність поводиться толерантно може стати особистісною рисою, а відтак – забезпечити успіх у спілкуванні. Толерантні люди більше знають про свої недоліки та переваги. Вони критично ставляться до себе і не прагнуть у всіх бідах звинувачувати інших. Толерантна людина не поділяє світ на два кольори – чорний і білий. Вона не акцентує на розбіжностях між «своїми» і «чужими», а тому готова вислухати і зрозуміти інші точки зору.
Почуття гумору і здатність посміятися над своїми слабкими сторонами – особлива риса толерантної людини. У того, хто здатний до цього, менша потреба домінувати і зверхньо ставитися до інших.
Отже, толерантна особистість знає і правильно оцінює себе. ЇЇ добре ставлення до себе співіснує з позитивним і доброзичливим ставленням до інших.
2. Вправа « Доповніть речення»
Учитель. На ваших столах – аркуші з двома колами, які поєднані між собою. Кожен у своїй частині кола доповнює речення «Я -….». Наприклад, якби я говорила про себе, я написала б: «Я – вчитель колегіуму, людина творча, коротке світле волосся, люблю класичну музику, вирощувати квіти та готувати».
Прочитайте, будь ласка, свої відповіді (зачитуються відповіді трьох-чотирьох учнів).
А тепер знайдіть спільні риси з вашим сусідом, обведіть їх.Тепер знайдіть відмінності. Як вважаєте, чого більше – спільних рис чи відмінностей?
Підкреслити, що в більшості пар є спільні риси.
Про що свідчать результати вправи? Чи цікаво було б жити, якби у світі всі мали спільні риси і не мали відмінностей?
3. Асоціативний ряд до слова «толерантність».
По вертикалі записується слово.
Т_________________________________________________________________
О_________________________________________________________________
Л_________________________________________________________________
Е_________________________________________________________________
Р_________________________________________________________________
А_________________________________________________________________
Н_________________________________________________________________
Т_________________________________________________________________
Н_________________________________________________________________
І__________________________________________________________________
С_________________________________________________________________
Т_________________________________________________________________
Ь_________________________________________________________________
Шляхом «Мозкового штурму» учасники називають характеристики людини, що асоціюються з поняттям толерантності і починаються з букви вертикального рядка.
3. Релаксація «Подорож на хмаринці»
Учитель. Сідайте зручно і заплющте очі. Двічі або тричі глибоко вдихніть і видихніть…
Я хочу запросити вас у подорож на хмаринці. Стрибніть на білу пухнасту хмаринку, схожу на м’яку гору пухнастих подушок. Відчуйте, як зручно влаштувалися на цій великій і м’якій подушці-хмаринці.
Зараз почнеться подорож. Ваші хмаринки повільно піднімаються у синє небо. Ви відчуваєте легкий вітерець. Тут, високо в небі, все спокійно, тихо.
Нехай хмаринки перенесуть кожного з нас у таке місце, де ви почуватимете-
ся щасливими.
Спробуйте подумки «побачити» це місце якомога точніше. Тут ви відчуваєте себе спокійно і щасливими, тут може статися будь-яке диво…
(Вчитель робить паузу на 30 секунд)
Тепер ви знову на своїх хмаринках, які везуть вас назад, на ваші місця в класі. Злізайте з хмаринок, подякуйте їм за те, що вони вас покатали. Спостерігайте за тим, як повільно вони тануть у повітрі… Потягніться, випростайтесь і знову будьте бадьорими, свіжими й уважними.
4. Вправа «Плакат толерантності»
Учасники працюють у групах. Кожна група одержує ватман, фломастери, фарби, ножиці, журнали. Вони готують плакат толерантності у вигляді колажу з кольорових малюнків, вирізаних з різних журналів та пишуть своє визначення толерантності. Визначення повинно бути коротким та ємним. Командири груп презентують свої напрацювання і вивішуються на дошку.
5. Вправа «Як проявляти толерантність?»
Проаналізуйте ситуації, оберіть свій варіант відповіді і поясніть його.
Ситуація 1
Сергій має не типову для хлопця зачіску – занадто довге волосся. Як поводитись тим, кому такий стиль не подобається?
Варіанти:
- Постійно демонструвати своє негативне ставлення, в різкій формі рекомендувати змінити зачіску.
- Виходити з того, що людина має право на самовираження і може робити будь-що зі своїм власним волоссям.
- Вимагати слідувати загальному стилю та зачіски на заняттях у школі.
Ситуація 2
Оксана часто пропускає уроки без поважних причин. Як ставитися до цього?
Варіанти:
- Засуджувати вчинки учениці.
- Вважати, що це - особиста справа Оксани і не втручатися.
- Із розумінням ставитися до проблеми Оксани, поступово заохочувати її до навчання.
Ситуація 3
Вадим постійно виявляє не повагу до інших, грубість до своїх товаришів. Як бути?
Варіанти:
- Прагнути уникнути спілкування з Вадимом.
- Відповісти грубістю на грубість.
- «Ковтати» образи і проводити з учнем роз’яснювальну роботу.
Ситуація 4
Тетяна придбала квитки на прем’єру нового фільму і запросила Олега і віддала йому білети. Домовилися зустрітися о 18.30 біля кінотеатру. Олег запізнився та ще й забув вдома квитки, він дуже шкодує, що так сталося.
Варіанти:
- Тетяні розгніватися і більше не зустрічатися з Олегом.
- Прийняти вибачення і запропонувати прогулятися парком.
6. Рефлексія.
Учитель бере скриню і повертає учням стікери на яких вони писали свої очікування, і по черзі запитує в кожного чи справдилися їхні сподівання.
ІV. Закінчення заняття
Учитель. Поверніть свої аркуші і напишіть які цінності ми візьмемо з собою у життя і покладемо ось до цієї скрині цінностей. (учні зачитують свої цінності і кладуть аркуші до скрині)
V. Домашнє завдання «Таємний друг»
Пропонується кожному учаснику витягнути зі скриньки один із складених аркушів паперу, розгорнути його , прочитати ім’я учасника тренінгу, яке написане на ньому, й нікому не говорити. З цього часу обрана людина стає «таємним другом» того, хто витяг її ім’я. До наступного тренінгу учасники повинні, не виказуючи себе, надавати знаки уваги своєму «другові»: робити компліменти, допомагати в навчанні, дарувати маленькі сувеніри, посміхатися, підтримувати в складних ситуаціях. Разом з цим ще й намагатися вгадати, хто витяг їхнє ім’я, у центр чиєї уваги потрапили вони самі?
Заключне слово вчителя.
Толерантність врятує світ
Толерантне ставлення людини
Збереже планету від негод,
Розрубає мотлох павутини,
Переріже нитку перешкод.
Толерантне ставлення до всього
Збереже, врятує і спасе,
Допоможе вгледіть перемогу,
Допоможе витримати все.
Будь завжди нестримним вільнодумцем,
Свої мрії пензлем намалюй,
Освіти життя яскравим сонцем,
Толерантний всесвіт побудуй!
Використана література:
1.Класному керівнику: створення й розвиток колективу класу / уклад.
А.Г. Дербеньова, А.В. Кунцевська - Харків, 2011.
2. Супутник класного керівника. 5-9 класи/уклад. І.М. Рибальченко. - Харків, 2008
3.Туріщева Л.В. Класні години. 7-11 класи. Психологія в практиці класного керівника. - Харків, 2008
Комментариев нет:
Отправить комментарий