пятница, 18 марта 2016 г.

Подорож у світ дивовижних географічних професій 

 (заняття об΄єднання за інтересами «Мій рідний край»)


Мета:подати учням професійну інформацію про спеціальності; активізувати
            інтерес до пізнання географічних наук; розвивати пам`ять, вміння
            працювати з додатковими джерелами інформації, світогляд дитини; 
            виховувати любов до рідного краю.
                                                                         
                                                                          Вважай ти втратив той день,
                                                                          В який не посміхнувся…
                                                      
                                                 Хід заняття

І. Організаційний момент:
                                 Збиратися разом – це початок,
                                 Триматися разом – це прогрес,
                                 Працювати разом – це успіх.
                                                                        Генрі Форд         
Пр. «Розминка «Закінчи речення одним словом»
Вправа  «Я бажаю всім». Кожний по черзі закінчує фразу «Я  бажаю всім...»   
ІІ. Вчитель.
   « Ким ви працюєте?» -- це чи не найперше запитання, яке ставлять під час
знайомства будь-якій  дорослій людині. «Ким працюють твої мама і тато?» --
цікавляться навіть діти. І це не випадково, адже професія – одна  з найважливіших характеристик людини.
    У житті часто трапляється так, що людина не завжди стає тим, ким вона хотіла б бути. Усвідомлений вибір професії школярами можливий лише тоді, коли здійснюється за наявності в них знань про професії. Кількість професій сягає більш ніж 3 тисячі, а спеціальностей ще більше – понад 40 тисяч. На уроках навколишнього світу, заняттях гуртка ми часто чуємо назви професій: геолог, геодезист, метеоролог, економіст, топограф та інші. Географічних професій існує чимало. Робота таких людей дуже необхідна. Престиж професії залежить від багатьох факторів. Іноді, наприклад, професію геолога – розвідника пов`язують не з буровими роботами та керуванням складними механізмами, а з подорожами. Це результат незнання.
    Сьогодні ми з вами  здійснимо подорож у світ дивовижних географічних наук. А так, як у нас гурток краєзнавчо – туристичного напрямку, то ми з вами відправимося в  туристичний похід.
Пр. «Мозковий штурм»
Питання: Як ви думаєте, що ми називаємо туристичним походом?
    Туристичний похід – це подорож з активним способом переміщеня у віддалених від міста районах, яке здійснюється з пізнавальною, оздоровчою, дослідницькою метою.
Питання: Хто ж такі туристи?
    Всіх учасників походу повинно об`єднувати дружба і єдність поставленої мети. Туристи у поході виконують правила. Я хочу познайомити вас з «Пам`яткою туриста».
                                       Пам`ятка туристу
          День походу – свято в нас – це раз!
          Тільки добрі слова у нас – це два!
          Бути завжди попереду – це три!
          Жити з всіма в дружбі, мирі – це чотири!
          Ніколи не сумувать – це п`ять!
          На привалі відпочивать – це шість!
          Бути уважним до всіх – це сім!
          Бути завжди у нормальній вазі – це вісім, дев`ять, десять!
 Заздалегідь ми готувались до нашого походу, складали маршрутний лист, розподілили обов`язки: об`єдналися в пари, кожна з яких підготувалася до подорожі.
   Ну, а який похід без топографічної карти.
1.Топографи
Вчитель. Топографічні карти містять багато даних, без яких не можна не будинок звести, ні тим більше місто. От яка важлива професія.
     Ну, а ми з вами виконаємо завдання на вміння користуватися масштабом, визначати відстані на карті:
     Визначити масштаб карти, якщо вулиця завдовжки 2 км зображена на ній лінією 8 см.
                Розв`язання: 2 км – 2000м
                                      2000 м : 8 см = 250 м
                                       Отже, 1см – 250 м (іменований)
                                       1: 25000 (числовий)
                                   Масштаб 1 : 25000
2.Метеоролаги
 -- Загадки:
 1) Коли мене нема – усі чекають, коли іду – усі тікають.  (Дощ)
 2) Без рук, без ніг, малювати вміє.  (Мороз)
 3) Біла скатертина увесь світ укрила.   (Сніг)
 4) Що без леза та без зуба розтина міцного дуба.  (Блискавка)
 5) Гуде, реве, гілля ламає – пилюку підіймає, з ніг збиває. Чуєш його, та не бачиш.   (Вітер)
 6) Такий великий, що займає весь світ, такий малий, що в щілину зайде. (Повітря)
 7) Із – за гаю, із – за діброви вийшли кралі чорноброві, узяли водиці жбан, полили колгоспний лан.   (Хмари)
 8) Один ллє, другий п`є, а третій зеленіє і росте.  (Дощ, земля, рослина)
 9) Увечері додолу злітає, ніч на землі перебуває, ранком знову летить. (Роса)
 10) Їхав пан, у воду впав, сам не змочився, а води побільшало.   (Дощ)
 11) Різнобарвне коромисло, через річку повисло.     (Веселка)
 12) Сивий дідуган вкриває землю й океан.    (Туман)
3. Грунтознавці
Питання:
n  Який шар родючого грунту утворився за 10000 років, якщо 1 см грунту утворюється в середньому за 500 років (20 см)? Людина суттєво руйнує цей шар за 10 – 30 років.
n  Чому грунти, які обробляє людина втрачають свою родючість?
Привал  туриста (релаксація)
Після перших 15-20 хв. подорожі рекомендується привал в походах, щоб підігнати спорядження, відпочити, випити води та інше.
Сідайте зручно і заплющить очі. Двічі, або тричі глибоко вдихніть і видихніть…
Відчуйте прохолоду і свіжість повітря, вмостіться на м`якій зеленій травиці. Відчуйте, як ваші ноги, спина зручно влаштувалися. Все тихо і спокійно, тільки чути шелест старого дуба та спів пташок. Хай  ваші думки перенесуть вас у таке місце, де б ви почувались щасливими. Тут ви відчуваєте себе спокійними і щасливими, тут може статися будь – яке диво…(30 сек) Тепер ви знову під розлогим дубом. Потягніться, випростайтеся і знову будьте бадьорими, свіжими і уважними і готовими продовжувати нашу подорож.
4. Гідрологи
«Вірю – не вірю»
n  Вода – найпоширеніша речовина на Землі (+)
n  Вода швидко нагрівається(-)
n  Вода замерзає при 0°С (+)
n  Найважча вода за 100°С (-)
n  Пісок у воді розчиняється(-)
n  Лід легший за воду(+)
n  Вода має власну форму(-)
n  Кожний живий організм має у своєму складі воду(+)
n  Цукор  у воді погано розчиняється(-)
5. Геологи
                                                Робота в парах
1.     У надрах засягає, у труби поступає. (газ)
2.     Без чого вчитель не може працювати в класі? (крейда)
3.     Використовується як паливо і добриво. (торф)
4.     У воді родиться, води боїться. (сіль)
5.     Підстилка для відпочинку на морі, будівельний матеріал на суші. (пісок)
6.     Корисна копалина. Яку учні носять у пеналах. (графіт)


ІІІ. Підбиття підсумків. Рефлексія «Туристичний рюкзак».
       Отже, наш туристичний похід завершено! Запишіть стисло відповідь на питання:
-         Що сподобалось на занятті?
-         Що нового дізнався?
-         Що ти візьмеш із собою для використання на уроках, у житті, для виконання домашніх завдань?

Папірці з відповідями складіть у рюкзак.
-         Відмічання найактивніших учнів.
-         Перевірка настрою.

ІV. Закінчення.
       Усі ви стали учасниками цікавої подорожі світом географічних професій. Ви бачите, що крім популярних професій юристів, програмістів, дизайнерів
особливостях Землі, щоб зберегти її багатства на користь людству й регулювати діяльність людини.
       Знайомство з географічними професіями і надалі продовжимо на заняттях гуртка та уроках географії і навколишнього світу.
       А закінчити хочу словами видатного філософа Сенеки:«Якщо людина не знає, до якої пристрасті вона прямує,для неї жодний вітер не буде попутним».
       Я вам бажаю, щоб для вас дув завжди попутній вітер.

















 Використана  література:
1.     Бухлова Н. В. Як навчити учня вчитися: Поради та рекомендації.  Методичний посібник -К.: « Шкільний світ», 2007.-128с.
2.     Географія після уроків. /Упорядник Науменко Є.І. – Харків, 2007.
3.     Пометун. О. І. Енциклопедія інтерактивного навчання. –К, 2007.
4.     Пометун О. Сучасний урок: Інтерактивні технології навчання.-Київ, 2005
5.     Стадник. О. Г. Нетрадиційні форми уроків географії .- Харків, 2004.
6.     Цікава географія після уроків. /Упорядник Андрєєва В.М. – Харків, 2007.                      

Комментариев нет:

Отправить комментарий